Μάιος,17

Μάιος,17

Πα12Μαι - 14ΟλοήμεροFeaturedELEPHANTASTICO4o Ευρωπαϊκό Παιδικό Φεστιβάλ(Ολοήμερο) Στους δρόμους της πόλης Φορέας: Τμήμα Διοργάνωσης Εκδηλώσεων & Φεστιβάλ ΔΗΜΗΤΡΙΩΝ

Λεπτομέρειες εκδήλωσης

Το 4ο Ευρωπαϊκό Παιδικό Φεστιβάλ θα πλαισιωθεί από προγράμματα εκπαιδευτικού και ψυχαγωγικού χαρακτήρα, όπως μουσικό-θεατρικά παραμύθια, κινηματογραφικές και θεατρικές παραστάσεις, ξεναγήσεις σε ιστορικά μνημεία της πόλης, συναυλίες, διαδραστικά εργαστήρια και ποικίλες καλλιτεχνικές εκδηλώσεις σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους.

Στην υλοποίησή του συμβάλλουν οι βιβλιοθήκες και τα μουσικά σχήματα του Δήμου, τα Μουσεία της πόλης, το Γενικό Προξενείο της Τσέχικης Δημοκρατίας στη Θεσσαλονίκη, ενώ συνεργάζονται το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος, ο Οργανισμός Λιμένος Θεσσαλονίκης, η ΔΕΘ – HELEXPO, το Κρατικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης, το Μουσείο Φωτογραφίας, το Παιδικό Μουσείο Θεσσαλονίκης, το Τμήμα Θεάτρου της Σχολής Καλών Τεχνών του ΑΠΘ, το Μουσείο Κινηματογράφου, το Φεστιβάλ Κινηματογράφου, η ΧΑΝΘ, το Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας «Noesis», το Διαπολιτισμικό Σχολείο Θεσσαλονίκης και ο παιδικός σταθμός «Σβούρα».

«Ιδιαίτερο χαρακτηριστικό των φετινών εκδηλώσεων αποτελεί η συμμετοχή των παιδιών προσφύγων που διαμένουν στη Θεσσαλονίκη, με στόχο την ψυχαγωγία τους, τη δημιουργική συνύπαρξη και κοινωνική ενσωμάτωσή τους με τα παιδιά της πόλης» αναφέρει στην εισήγησή της η Αντιδήμαρχος Πολιτισμού και Τεχνών, Έλλη Χρυσίδου.

Στη διάρκεια των προγραμματισμένων δράσεων η διοργάνωση θα επιχειρήσει να προσεγγίσει τα παιδιά, ως μελλοντικούς πολίτες, με παράλληλο στόχο να λειτουργήσει ως καταλύτης για τη γνωριμία και την περαιτέρω ανάπτυξη των πολιτισμικών ανταλλαγών και συνεργασιών ανάμεσα σε πολίτες και καλλιτέχνες διαφορετικών χωρών.

Η συμμετοχή στο σύνολο των εκδηλώσεων θα είναι ελεύθερη.


Δείτε το διαφημιστικό spot εδώ (made by TV100):

Δείτε το έντυπο πρόγραμμα εδώ:

https://issuu.com/thesscity/docs/programme_per_page

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 12 ΜΑΪΟΥ 2017

ΩΡΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΗΛΙΚΙΕΣ
10.00-12.00 Πολυχώρος Πολιτισμού Πρώην Σχολής Τεχνών και Επαγγελμάτων Χαμιδιέ (Ισλαχανέ)
Ελένης Ζωγράφου 3, Ευαγγελίστρια
«Η χελώνα του Ισλαχανέ»

Υπηρεσία Νεωτέρων Μνημείων & Τεχνικών Έργων Κεντρικής Μακεδονίας. Υπουργείο Πολιτισμού & Αθλητισμού
*Για σχολεία, τηλ. 2313 318232
7-12
12.00-14.00 Πολυχώρος Πολιτισμού Πρώην Σχολής Τεχνών και Επαγγελμάτων Χαμιδιέ (Ισλαχανέ)
Ελένης Ζωγράφου 3, Ευαγγελίστρια
«Η χελώνα του Ισλαχανέ»
Υπηρεσία Νεωτέρων Μνημείων & Τεχνικών Έργων Κεντρικής Μακεδονίας. Υπουργείο Πολιτισμού & Αθλητισμού
*Για σχολεία, τηλ. 2313 318232
7-12

 

 

 

 

17.00-19.00   Artnoise
Βεροίας 6, Aνω Λαδάδικα
Εργαστήριο µεταξοτυπίας
Τύπωσε µε µεταξοτυπία!
Ελεάννα Μπάρµπα
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
7-10
17.30-20.00 Βόλτα στις Galleries της πόλης
«Βόλτα µε το Elephantástico»
Artnoise
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
10-13
18.00 -19.30

 

 

 

 

 

18:00-19:00

ΠΑΙΔΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Γρ. Λαμπράκη – Κλεάνθους 57
Δράση του Παιδικού Μουσείου
«Από τους κορμούς …στους τροχούς
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2310 913047 (ώρες 09:00-13:00)ΔΕΘ

 
Διεθνής Έκθεση Βιβλίου, Περίπτ. 15, Stand 99
Αφήγηση παραµυθιού
«Δεν είµαι από µακριά.
Από µέσα σου έρχοµαι»
Τµήµα Περιφερειακών Βιβλιοθηκών Δ.Θ. – Περιφερειακή Βιβλιοθήκη Χαριλάου & Οµάδα θεάτρου Subrosa.

5-10

 

 

 

 

 

4-8

18.30-20.00 Κέντρο μουσικής Δ.Θ.
Ν.Κουντουριώτου 17
Οµιλία της ψυχολόγου Δανάης Κίρλα
«Παρέα µε τον θυµό: Πώς τον δαµάζουµε αγαπώντας τον! Διαχείριση θυµού για ενήλικες και παιδιά»
Γονείς
18.30-21.00 Πεζόδρομος Αγ. Σοφίας
Επιδαπέδιο παιχνίδι διάρκειας 15 λεπτών
«Σώσε τη Θεσσαλονίκη»
ADDART
4-18
19.00-20.00 ΔΕΘ
Διεθνής Έκθεση Βιβλίου, Περίπτ. 15, Stand 99
Παραστατική αφήγηση
«Ο γελωτοποιός και οι νάνοι»
Αφηγ.: Νανά Τσοσκούνογλου-Μισοπολινού
Τµήµα Περιφερειακών Βιβλιοθηκών Δ.Θ. – Παιδική Βιβλιοθήκη Άνω Πόλης
4-8
19.00-21.00 Artnoise Βεροίας 6, Aνω Λαδάδικα
Εργαστήριο µεταξοτυπίας
Τύπωσε µε µεταξοτυπία!
Ελεάννα Μπάρµπα
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
10-13
20.30- 21.30 ΛΕΥΚΟΣ ΠΥΡΓΟΣ
Έµπροσθεν παραλιακού µετώπου
Από την ομάδα ALLGOR της Τσεχίας
Παράσταση Μεσαιωνικής Ξιφοµαχίας
4-99

ΣΑΒΒΑΤΟ 13 ΜΑΪΟΥ 2017

ΩΡΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΗΛΙΚΙΕΣ
10.00-11.30 Σχολή κοσμήματος Mokume
Βαλαωρίτου 18
Εργαστήριο κατασκευής κοσµήµατος
Τα παιδιά δηµιουργούν το δικό τους κόσµηµα
Μυρσίνη Μπεζουριάνη
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
6-8
10.30-12.30 ΧΑΝΘ
Εργαστήριο πηλογλυπτικής
«Ανακαλύπτοντας τον µινωικό πολιτισµό»
Τατιάνα Τριγώνη
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
6-10
10:30-12:30 Πολυχώρος Πολιτισμού Πρώην Σχολής Τεχνών και Επαγγελμάτων Χαμιδιέ (Ισλαχανέ)
Ελένης Ζωγράφου 3, Ευαγγελίστρια
«Η χελώνα του Ισλαχανέ»
Υπηρεσία Νεωτέρων Μνημείων & Τεχνικών Έργων Κεντρικής Μακεδονίας. Υπουργείο Πολιτισμού & Αθλητισμού
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
7-12
10.30-11.30 Κέντρο Σύγχρονης Τέχνης
Αφιέρωµα στο παραµύθι – Action Art
«Γιατί και πώς δεν έγιναν τα πράγµατα αλλιώς;»
Αφήγηση: Ροδάνθη Δηµητρέση
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
6-12

& γονείς

11.00-12.00 Κέντρο Μουσικής Δ.Θ.
Διαδραστικό εργαστήριο κρουστών για Α.Μ.Ε.Α.
Λευτέρης, Χρήστος και Αλέξανδρος Αγγουριδάκης
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
0-99
11:00-12:00 ΔΕΘ,
Διεθνής Έκθεση Βιβλίου, Περίπτ. 15, Stand 99
Δένοντας το δικό µας βιβλίο
«Κόκκινη κλωστή ραµµένη σε βιβλίο τυλιγµένη»
Εισηγητές: Μαργαρίτα Βανού, Δαµιανός Σεραφειµίδης
Τµήµα Περιφερειακών Βιβλιοθηκών Δ.Θ. – Παιδική Βιβλιοθήκη Άνω Πόλης
10-12
11:00–13:00 Artnoise
Βεροίας 6, Ανω Λαδάδικα
Εργαστήριο µεταξοτυπίας
Τύπωσε µε µεταξοτυπία!
Ελεάννα Μπάρµπα
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
7-10
11:00-13:00 Ν. Παραλία – Κήπος των Εποχών (Γυάλινο περίπτερο)
Εργαστήριο για παιδιά προσχολικής ηλικίας
«Εκτοξεύσεις vs Βαρύτητας»
ΝΟΗΣΙΣ
5-7
11.00-13.30 Πλατεία Ναυαρίνου
Επιδαπέδιο παιχνίδι διάρκειας 15 λεπτών
«Σώσε τη Θεσσαλονίκη»
ADDART
5-18
11:45–13:15 Μουσείο Φωτογραφίας
Αφιέρωµα στο παραµύθι – Action Art
Εργαστήριο «Ακούγοντας και πλάθοντας ιστορίες»
Εισήγηση-Εµψύχωση: Ροδάνθη Δηµητρέση, Jean Porcherot
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
6-12

& γονείς

11.45-13.15 Σχολή κοσμήματος Mokume
Βαλαωρίτου 18
Εργαστήριο κατασκευής κοσµήµατος
Τα παιδιά δηµιουργούν το δικό τους κόσµηµα
Μυρσίνη Μπεζουριάνη
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
9-12
12.00 Casa Bianca
Εκπαιδευτικό Πρόγραµµα Μανώλης Χάρος
Μανώλης Χάρος «Ιστορίες από χαρτόνι. Αισώπειοι Μύθοι»
Ξενάγηση: Δόµνα Γούναρη, Γιάννης Μπόλης*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
5-8
12:00-13:00 ΔΕΘ
Διεθνής Έκθεση Βιβλίου, Περίπτ. 15, Stand 99
Ζωγραφίζουµε µε πουά
«Οι τελίτσες γίνονται µια παρέα»
Νατάσσα Κότσαλα
Τµήµα Περιφερειακών Βιβλιοθηκών Δ.Θ. – Γραφείο Εκδηλώσεων
6-8
12.00-14.00 Πολυχώρος Πολιτισμού Πρώην Σχολής Τεχνών και Επαγγελμάτων Χαμιδιέ (Ισλαχανέ)
Ελένης Ζωγράφου 3, Ευαγγελίστρια
«Η χελώνα του Ισλαχανέ»
Υπηρεσία Νεωτέρων Μνημείων & Τεχνικών Έργων Κεντρικής Μακεδονίας. Υπουργείο Πολιτισμού & Αθλητισμού
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
7-12
12.00-14.30 Βόλτα στις Galleries της πόλης
«Βόλτα µε το Elephantástico»
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
7-10
12.10-13.10 Κέντρο Μουσικής Δ.Θ.
Διαδραστικό εργαστήριο κρουστών για Α.Μ.Ε.Α.
Λευτέρης, Χρήστος και Αλέξανδρος Αγγουριδάκης
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
0-99
13.00-14.00 Πεζόδρομος Αγ. Σοφίας
«Puppets on the street»
Κουκλοθεατρική παράσταση από το Τµήµα Θεάτρου του Α.Π.Θ.
5-10
13:00-14:00 ΔΕΘ
Διεθνής Έκθεση Βιβλίου, Περίπτ. 15, Stand 99
Μουσικοκινητικό παιχνίδι
«Χορεύουµε και τραγουδάµε»
Σωτήρης Μαµόγλου
Τµήµα Περιφερειακών Βιβλιοθηκών Δ.Θ. – Γραφείο Εκδηλώσεων
5-7
13.00-15.00 Artnoise
Βεροίας 6, Ανω Λαδάδικα
Εργαστήριο µεταξοτυπίας
Τύπωσε µε µεταξοτυπία!
Ελεάννα Μπάρµπα
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
10-13
13.20-14.20 ΚΕΝΤΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ Δ.Θ.
Κουντουριώτου 17
Διαδραστικό εργαστήριο κρουστών για Α.Μ.Ε.Α.
Λευτέρης, Χρήστος και Αλέξανδρος Αγγουριδάκης
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
0-99
13:30 -14:30 Κέντρο Σύγχρονης Τέχνης
Αφιέρωµα στο παραµύθι – Action Art
«Δυο κουκιά κι ένα ρεβύθι… αρχινά το παραµύθι»
Αφήγηση: Κατερίνα Κλεάρχου
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
4-8

& γονείς

16:45–17:45 Μουσείο Φωτογραφίας
Αφιέρωµα στο παραµύθι – Action Art
«Προφυλάξου από τους λύκους…»
«
Prends garde aux loups…»
Αφηγητής: Jean Porcherot
Συναφήγηση-Μετάφραση: Ροδάνθη Δηµητρέση
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
8-108
17:00-17:30 ΔΕΘ
Διεθνής Έκθεση Βιβλίου, Περίπτ. 15, Stand 99
Κουκλοθεατρική παράσταση
«Οι κούκλες λένε παραµύθια»
Μ. Καραπάτσιου, Π. Αποστολίδου, Α. Συριώδη, Ε. Αµανατίδου
και Ο. Γιαννακοπούλου
Τµήµα Περιφερειακών Βιβλιοθηκών Δ.Θ. – Γραφείο Εκδηλώσεων
4-9
17:00-19:00 Ν. Παραλία – Κήπος των Εποχών (Γυάλινο περίπτερο)
Εργαστήριο για παιδιά προσχολικής ηλικίας
«Εκτοξεύσεις vs Βαρύτητας»
ΝΟΗΣΙΣ
5-7
17:30-19:00 ΔΕΘ
Διεθνής Έκθεση Βιβλίου, Περίπτ. 15, Stand 99
Εκπαιδευτικό πρόγραµµα βιωµατικού χαρακτήρα
«Η µυρµηγκοφωλιά»
Παναγιώτης Παπαδόπουλος
Τµήµα Περιφερειακών Βιβλιοθηκών Δ.Θ. – Γραφείο Εκδηλώσεων
10-12
18:00–19:00 Μουσείο Φωτογραφίας
Αφιέρωµα στο παραµύθι – Action Art
«Πατέρας»
Αφήγηση: Στέλιος Πελασγός
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
6-106
19:00-20:00 ΔΕΘ
Διεθνής Έκθεση Βιβλίου, Περίπτ. 15, Stand 99
Παραστατική αφήγηση λαϊκών παραµυθιών πάνω σε µουσική σύνθεση
«Το κουδουνάκι» & «Η αστράµαξα»
Αφήγηση: Μαρία Φλώρου
Σύνθεση: Λευτέρης Πασσιάς
Τµήµα Περιφερειακών Βιβλιοθηκών Δ.Θ. – Γραφείο Εκδηλώσεων
5-7
19:30-21.00 Ν. Παραλία – κήπος των εποχών (Αμφιθέατρο)
Διαδραστικό εργαστήριο κρουστών για παιδιά και γονείς
Λευτέρης, Χρήστος και Αλέξανδρος Αγγουριδάκης
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
6-11
20.30-21.30 ΛΕΥΚΟΣ ΠΥΡΓΟΣ
Έµπροσθεν παραλιακού µετώπου
Από την ομάδα ALLGOR της Τσεχίας
Παράσταση Μεσαιωνικής Ξιφοµαχίας
4-99

ΚΥΡΙΑΚΗ 14 ΜΑΪΟΥ 2017

ΩΡΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΗΛΙΚΙΕΣ
10.30-11.00 Δημοτικό Θέατρο Α­­­­νετον
Παρασκευοπούλου 42
Λαϊκό παραµύθι στα ρώσικα
«Το σπιτάκι των φίλων»
από το θέατρο-Studio Ματριόσκα
*Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας στην είσοδο του Θεάτρου.
3-8
10.30-11.30 ΧΑΝΘ
Αίθ. 5, Παιδικός σταθµός. Είσοδος επί της Ν. Γερµανού 1, έναντι Θεάτρου Κήπου.
Βρεφική yoga
Ιωάννα Παυλίδου
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
2-10 μηνών
10.30-12.00 ΜΟΥΣΕΙΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ
Αφιέρωµα στο παραµύθι – Action Art
Plateaux 4 αφηγήσεων +1

«Γεύσεις και οσµές µέσα απ΄ τα παραµύθια»
Αφήγηση: Μαρία Γκόγκα
Μουσική, βιολί: Γιάννης Ποιµενίδης

«Τρία παραµύθια για το ψωµί»
Αφήγηση: Στέλλα Τσατσαρώνη

«Τα παραµύθια του κόσµου»
Πολυγλωσσική αφήγηση
Αφήγηση: Φυσικοί αφηγητές από την Αλβανία, Τουρκία, Πολωνία, Μπουρκίνα Φάσο
Συναφήγηση-Μετάφραση: Ροδάνθη Δηµητρέση

«Η µοίρα, η λύρα και το καλό συναπάντηµα»
Αφήγηση: Χρυσάνθη Βουδούρη, Ναντίνα Κυριαζή

Μικροί παραµυθάδες στο plateau
Αφήγηση: Μικροί παραµυθάδες 4-14 ετών*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)

4-14
11.00-12.00 Α΄ Προβλήτα, ΟΛΘ
Η Φιλαρµονική Ορχήστρα του Δήµου Θεσσαλονίκης και το 6ο Δημοτικό Σχολείο Διαπολιτισμικής Εκπ. Θεσσαλονίκης Ελ.-Κορδελιού καλούν όλα τα παιδιά να παίξουν μαζί τους
Διεύθυνση Ορχήστρας: Κλεάνθης Ζαρίµπας
Εκπαιδευτικός-µουσικός: Ηλέκτρα Καρακατσάνη
0-99
11.00-12.30 ΧΑΝΘ
Workshop ροµποτικής από την eduACT
Ν. κτίριο ΧΑΝΘ – eduact Hub*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
6-9
11.00-13.00 ΔΕΘ
Διεθνής Έκθεση Βιβλίου, Περίπτ. 15, Stand 99
Οριγκάµι
«Πυραµίδες και άλλα περίεργα µαθηµατικά πλάσµατα»
Κωνσταντία Πολύζου­
Τµήµα Περιφερειακών Βιβλιοθηκών Δ.Θ. – Γραφείο Εκδηλώσεων
10-12
12.00–13.30 ΟΛΥΜΠΙΟΝ
Προβολή ταινίας
«Σον το πρόβατο»
Με τη στήριξη του Φεστιβάλ Κινηµατογράφου Θεσσαλονίκης
*Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας στην είσοδο .
5-99
12.15-13.30 ΜΟΥΣΕΙΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ
Αφιέρωµα στο παραµύθι – εργαστήριο Action Art
Εργαστήριο «Κι αν σου µιλώ µε παραµύθια…»
Εισήγηση-εµψύχωση: Κατερίνα Κλεάρχου
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
8-12

& γονείς

12.30-13.30 ΧΑΝΘ
Κεντρικό κτίριο, αίθ. 3, 1ος όροφος
Παιδική yoga
(για παιδιά και γονείς)
Ιωάννα Παυλίδου
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
5-12
13.00-14.00 ΔΕΘ
Διεθνής Έκθεση Βιβλίου, Περίπτ. 15, Stand 99
Επιτραπέζιο παιχνίδι µε την ελληνική µυθολογία
«Στα µονοπάτια των θεών και των ηρώων της µυθολογίας µας»
Χάιδω Σεραφειµίδου
Τµήµα Περιφερειακών Βιβλιοθηκών Δ.Θ. – Γραφείο Εκδηλώσεων
9-12
13.00-14.30 ΧΑΝΘ
Workshop ροµποτικής από την eduACT
Αντωνία Ψαλλίδα
Ν. κτίριο ΧΑΝΘ – eduact Hub

*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)

9-13
13.30- 14.45 Δημοτικό Θέατρο Άνετον
Παρασκευοπούλου 42
Θεατρική παράσταση στα ρώσικα
«Το παραµύθι του χαµένου χρόνου» του Ε. Σβαρτς
από το θέατρο-Studio Ματριόσκα
*Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας στην είσοδο του Θεάτρου.
10-16
13.45-14.45 ΚΕΝΤΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ Δ.Θ.
Κουντουριώτου 17
Αφιέρωµα στο παραµύθι – Action Art
Αφήγηση, τραγούδι, µουσική
«Το µυστικό, το όνειρο και της ευχής τ΄αστέρι»
Αφήγηση: Ροδάνθη Δηµητρέση
Μουσική, πιάνο: Θανάσης Μπιλιλής
Ερµηνεία, αυτοσχεδιασµοί: Γιούλα Μιχαήλ
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
6-99
17.00-18.00 ΔΕΘ
Διεθνής Έκθεση Βιβλίου, Περίπτ. 15, Stand 99
Ζωγραφίζουµε µε πουά
«Οι τελίτσες γίνονται µια παρέα»
Νατάσσα Κότσαλα
Τµήµα Περιφερειακών Βιβλιοθηκών Δ.Θ.
6-8
18.00-19.00 ΔΕΘ
Διεθνής Έκθεση Βιβλίου, Περίπτ. 15, Stand 99
Μια δράση µε κάρτες µνήµης
«Book memories»
Παιδική Βιβλιοθήκη Ορέστου & καλλιτεχνική παιδαγωγική οµάδα«Σχεδία στην πόλη».
Τµήµα Περιφερειακών Βιβλιοθηκών Δ.Θ.
9-12
18.00-20.00 Πλατεία Ναυαρίνου
«ΛΟΥΝΑ-ΠΑΡΚ»
Σβούρα
4-99
18.30-19.30 Ν. ΠΑΡΑΛΙΑ – ΟΜΠΡΕΛΕΣ ΖΟΓΓΟΛΟΠΟΥΛΟΥ
«Φτιάξε το δικό σου hip hop beat»
Filter Effect
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
11 -14
19.00-21.00 ΔΕΘ
Διεθνής Έκθεση Βιβλίου, Περίπτ. 15, Stand 99
Επιδαπέδιο παιχνίδι για το βιβλίο
«Ντετέκτιβ βιβλιοθήκης»

Παιδική Βιβλιοθήκη Ορέστου & καλλιτεχνική παιδαγωγική οµάδα
«Σχεδία στην πόλη».Τµήµα Περιφερειακών Βιβλιοθηκών Δ.Θ.

9-12
19.30-20.30 Ν. ΠΑΡΑΛΙΑ – ΟΜΠΡΕΛΕΣ ΖΟΓΓΟΛΟΠΟΥΛΟΥ
«Μάθε & χόρεψε hip hop»
Pro Dancers Studio
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
10-14
20.00-21.30 Ε.Μ.Σ. – Κ.Θ.Β.Ε. – Κεντρική Σκηνή
Συναυλία «Πήτερ Παν»
Στο πιάνο ο συνθέτης του έργου, Γιώργος Καζαντζής
Αφήγηση: Γιάννης Καλατζόπουλος
Παίζουν οι μουσικοί: Λευτέρης Αδαμόπουλος. Γιώργος Γαρυφαλλάς. Δημήτρης Γουμπερίτσης, Εύη Καζαντζή, Θάνος Καζαντζής, Σάκης Λάιος, Κώστας Ματσίγκος, Θανάσης Σουργκούνης
Χορωδία «Τα χαμένα παιδιά»
Τραγουδούν αλφαβητικά: Γιώργος Ανδρέου, Μελίνα Κανά, Ναντίνα Κυριαζή, Ευτυχία Μητρίτσα, Μιλτιάδης Πασχαλίδης, Απόστολος Ρίζος, Ελένη Τσαλιγοπούλου*Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας στην είσοδο του Θεάτρου.
5-99
20.30-21.30 Ν. ΠΑΡΑΛΙΑ – ΟΜΠΡΕΛΕΣ ΖΟΓΓΟΛΟΠΟΥΛΟΥ
Συναυλία «Mpelafon ft dj Cron»

ΧΟΡΗΓΟΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

ΧΟΡΗΓΟΙ

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Ώρα

Μάιος 12 (Παρασκευή) - 14 (Κυριακή)

Τοποθεσία

Στους δρόμους της πόλης

Thessaloniki

Φορέας

Τμήμα Διοργάνωσης Εκδηλώσεων & Φεστιβάλ ΔΗΜΗΤΡΙΩΝ2313318209, 2313318228 - k.melissidou@thessaloniki.gr - e.diamantopoulou@thessaloniki.gr Ναυάρχου Κουντουριώτου 17

Πα12Μαι - 14ΟλοήμεροFeaturedELEPHANTASTICO4o Ευρωπαϊκό Παιδικό Φεστιβάλ(Ολοήμερο) Στους δρόμους της πόλης Φορέας: Τμήμα Διοργάνωσης Εκδηλώσεων & Φεστιβάλ ΔΗΜΗΤΡΙΩΝ

Λεπτομέρειες εκδήλωσης

Το 4ο Ευρωπαϊκό Παιδικό Φεστιβάλ θα πλαισιωθεί από προγράμματα εκπαιδευτικού και ψυχαγωγικού χαρακτήρα, όπως μουσικό-θεατρικά παραμύθια, κινηματογραφικές και θεατρικές παραστάσεις, ξεναγήσεις σε ιστορικά μνημεία της πόλης, συναυλίες, διαδραστικά εργαστήρια και ποικίλες καλλιτεχνικές εκδηλώσεις σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους.

Στην υλοποίησή του συμβάλλουν οι βιβλιοθήκες και τα μουσικά σχήματα του Δήμου, τα Μουσεία της πόλης, το Γενικό Προξενείο της Τσέχικης Δημοκρατίας στη Θεσσαλονίκη, ενώ συνεργάζονται το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος, ο Οργανισμός Λιμένος Θεσσαλονίκης, η ΔΕΘ – HELEXPO, το Κρατικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης, το Μουσείο Φωτογραφίας, το Παιδικό Μουσείο Θεσσαλονίκης, το Τμήμα Θεάτρου της Σχολής Καλών Τεχνών του ΑΠΘ, το Μουσείο Κινηματογράφου, το Φεστιβάλ Κινηματογράφου, η ΧΑΝΘ, το Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας «Noesis», το Διαπολιτισμικό Σχολείο Θεσσαλονίκης και ο παιδικός σταθμός «Σβούρα».

«Ιδιαίτερο χαρακτηριστικό των φετινών εκδηλώσεων αποτελεί η συμμετοχή των παιδιών προσφύγων που διαμένουν στη Θεσσαλονίκη, με στόχο την ψυχαγωγία τους, τη δημιουργική συνύπαρξη και κοινωνική ενσωμάτωσή τους με τα παιδιά της πόλης» αναφέρει στην εισήγησή της η Αντιδήμαρχος Πολιτισμού και Τεχνών, Έλλη Χρυσίδου.

Στη διάρκεια των προγραμματισμένων δράσεων η διοργάνωση θα επιχειρήσει να προσεγγίσει τα παιδιά, ως μελλοντικούς πολίτες, με παράλληλο στόχο να λειτουργήσει ως καταλύτης για τη γνωριμία και την περαιτέρω ανάπτυξη των πολιτισμικών ανταλλαγών και συνεργασιών ανάμεσα σε πολίτες και καλλιτέχνες διαφορετικών χωρών.

Η συμμετοχή στο σύνολο των εκδηλώσεων θα είναι ελεύθερη.


Δείτε το διαφημιστικό spot εδώ (made by TV100):

Δείτε το έντυπο πρόγραμμα εδώ:

https://issuu.com/thesscity/docs/programme_per_page

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 12 ΜΑΪΟΥ 2017

ΩΡΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΗΛΙΚΙΕΣ
10.00-12.00 Πολυχώρος Πολιτισμού Πρώην Σχολής Τεχνών και Επαγγελμάτων Χαμιδιέ (Ισλαχανέ)
Ελένης Ζωγράφου 3, Ευαγγελίστρια
«Η χελώνα του Ισλαχανέ»

Υπηρεσία Νεωτέρων Μνημείων & Τεχνικών Έργων Κεντρικής Μακεδονίας. Υπουργείο Πολιτισμού & Αθλητισμού
*Για σχολεία, τηλ. 2313 318232
7-12
12.00-14.00 Πολυχώρος Πολιτισμού Πρώην Σχολής Τεχνών και Επαγγελμάτων Χαμιδιέ (Ισλαχανέ)
Ελένης Ζωγράφου 3, Ευαγγελίστρια
«Η χελώνα του Ισλαχανέ»
Υπηρεσία Νεωτέρων Μνημείων & Τεχνικών Έργων Κεντρικής Μακεδονίας. Υπουργείο Πολιτισμού & Αθλητισμού
*Για σχολεία, τηλ. 2313 318232
7-12

 

 

 

 

17.00-19.00   Artnoise
Βεροίας 6, Aνω Λαδάδικα
Εργαστήριο µεταξοτυπίας
Τύπωσε µε µεταξοτυπία!
Ελεάννα Μπάρµπα
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
7-10
17.30-20.00 Βόλτα στις Galleries της πόλης
«Βόλτα µε το Elephantástico»
Artnoise
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
10-13
18.00 -19.30

 

 

 

 

 

18:00-19:00

ΠΑΙΔΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Γρ. Λαμπράκη – Κλεάνθους 57
Δράση του Παιδικού Μουσείου
«Από τους κορμούς …στους τροχούς
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2310 913047 (ώρες 09:00-13:00)ΔΕΘ

 
Διεθνής Έκθεση Βιβλίου, Περίπτ. 15, Stand 99
Αφήγηση παραµυθιού
«Δεν είµαι από µακριά.
Από µέσα σου έρχοµαι»
Τµήµα Περιφερειακών Βιβλιοθηκών Δ.Θ. – Περιφερειακή Βιβλιοθήκη Χαριλάου & Οµάδα θεάτρου Subrosa.

5-10

 

 

 

 

 

4-8

18.30-20.00 Κέντρο μουσικής Δ.Θ.
Ν.Κουντουριώτου 17
Οµιλία της ψυχολόγου Δανάης Κίρλα
«Παρέα µε τον θυµό: Πώς τον δαµάζουµε αγαπώντας τον! Διαχείριση θυµού για ενήλικες και παιδιά»
Γονείς
18.30-21.00 Πεζόδρομος Αγ. Σοφίας
Επιδαπέδιο παιχνίδι διάρκειας 15 λεπτών
«Σώσε τη Θεσσαλονίκη»
ADDART
4-18
19.00-20.00 ΔΕΘ
Διεθνής Έκθεση Βιβλίου, Περίπτ. 15, Stand 99
Παραστατική αφήγηση
«Ο γελωτοποιός και οι νάνοι»
Αφηγ.: Νανά Τσοσκούνογλου-Μισοπολινού
Τµήµα Περιφερειακών Βιβλιοθηκών Δ.Θ. – Παιδική Βιβλιοθήκη Άνω Πόλης
4-8
19.00-21.00 Artnoise Βεροίας 6, Aνω Λαδάδικα
Εργαστήριο µεταξοτυπίας
Τύπωσε µε µεταξοτυπία!
Ελεάννα Μπάρµπα
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
10-13
20.30- 21.30 ΛΕΥΚΟΣ ΠΥΡΓΟΣ
Έµπροσθεν παραλιακού µετώπου
Από την ομάδα ALLGOR της Τσεχίας
Παράσταση Μεσαιωνικής Ξιφοµαχίας
4-99

ΣΑΒΒΑΤΟ 13 ΜΑΪΟΥ 2017

ΩΡΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΗΛΙΚΙΕΣ
10.00-11.30 Σχολή κοσμήματος Mokume
Βαλαωρίτου 18
Εργαστήριο κατασκευής κοσµήµατος
Τα παιδιά δηµιουργούν το δικό τους κόσµηµα
Μυρσίνη Μπεζουριάνη
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
6-8
10.30-12.30 ΧΑΝΘ
Εργαστήριο πηλογλυπτικής
«Ανακαλύπτοντας τον µινωικό πολιτισµό»
Τατιάνα Τριγώνη
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
6-10
10:30-12:30 Πολυχώρος Πολιτισμού Πρώην Σχολής Τεχνών και Επαγγελμάτων Χαμιδιέ (Ισλαχανέ)
Ελένης Ζωγράφου 3, Ευαγγελίστρια
«Η χελώνα του Ισλαχανέ»
Υπηρεσία Νεωτέρων Μνημείων & Τεχνικών Έργων Κεντρικής Μακεδονίας. Υπουργείο Πολιτισμού & Αθλητισμού
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
7-12
10.30-11.30 Κέντρο Σύγχρονης Τέχνης
Αφιέρωµα στο παραµύθι – Action Art
«Γιατί και πώς δεν έγιναν τα πράγµατα αλλιώς;»
Αφήγηση: Ροδάνθη Δηµητρέση
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
6-12

& γονείς

11.00-12.00 Κέντρο Μουσικής Δ.Θ.
Διαδραστικό εργαστήριο κρουστών για Α.Μ.Ε.Α.
Λευτέρης, Χρήστος και Αλέξανδρος Αγγουριδάκης
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
0-99
11:00-12:00 ΔΕΘ,
Διεθνής Έκθεση Βιβλίου, Περίπτ. 15, Stand 99
Δένοντας το δικό µας βιβλίο
«Κόκκινη κλωστή ραµµένη σε βιβλίο τυλιγµένη»
Εισηγητές: Μαργαρίτα Βανού, Δαµιανός Σεραφειµίδης
Τµήµα Περιφερειακών Βιβλιοθηκών Δ.Θ. – Παιδική Βιβλιοθήκη Άνω Πόλης
10-12
11:00–13:00 Artnoise
Βεροίας 6, Ανω Λαδάδικα
Εργαστήριο µεταξοτυπίας
Τύπωσε µε µεταξοτυπία!
Ελεάννα Μπάρµπα
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
7-10
11:00-13:00 Ν. Παραλία – Κήπος των Εποχών (Γυάλινο περίπτερο)
Εργαστήριο για παιδιά προσχολικής ηλικίας
«Εκτοξεύσεις vs Βαρύτητας»
ΝΟΗΣΙΣ
5-7
11.00-13.30 Πλατεία Ναυαρίνου
Επιδαπέδιο παιχνίδι διάρκειας 15 λεπτών
«Σώσε τη Θεσσαλονίκη»
ADDART
5-18
11:45–13:15 Μουσείο Φωτογραφίας
Αφιέρωµα στο παραµύθι – Action Art
Εργαστήριο «Ακούγοντας και πλάθοντας ιστορίες»
Εισήγηση-Εµψύχωση: Ροδάνθη Δηµητρέση, Jean Porcherot
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
6-12

& γονείς

11.45-13.15 Σχολή κοσμήματος Mokume
Βαλαωρίτου 18
Εργαστήριο κατασκευής κοσµήµατος
Τα παιδιά δηµιουργούν το δικό τους κόσµηµα
Μυρσίνη Μπεζουριάνη
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
9-12
12.00 Casa Bianca
Εκπαιδευτικό Πρόγραµµα Μανώλης Χάρος
Μανώλης Χάρος «Ιστορίες από χαρτόνι. Αισώπειοι Μύθοι»
Ξενάγηση: Δόµνα Γούναρη, Γιάννης Μπόλης*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
5-8
12:00-13:00 ΔΕΘ
Διεθνής Έκθεση Βιβλίου, Περίπτ. 15, Stand 99
Ζωγραφίζουµε µε πουά
«Οι τελίτσες γίνονται µια παρέα»
Νατάσσα Κότσαλα
Τµήµα Περιφερειακών Βιβλιοθηκών Δ.Θ. – Γραφείο Εκδηλώσεων
6-8
12.00-14.00 Πολυχώρος Πολιτισμού Πρώην Σχολής Τεχνών και Επαγγελμάτων Χαμιδιέ (Ισλαχανέ)
Ελένης Ζωγράφου 3, Ευαγγελίστρια
«Η χελώνα του Ισλαχανέ»
Υπηρεσία Νεωτέρων Μνημείων & Τεχνικών Έργων Κεντρικής Μακεδονίας. Υπουργείο Πολιτισμού & Αθλητισμού
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
7-12
12.00-14.30 Βόλτα στις Galleries της πόλης
«Βόλτα µε το Elephantástico»
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
7-10
12.10-13.10 Κέντρο Μουσικής Δ.Θ.
Διαδραστικό εργαστήριο κρουστών για Α.Μ.Ε.Α.
Λευτέρης, Χρήστος και Αλέξανδρος Αγγουριδάκης
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
0-99
13.00-14.00 Πεζόδρομος Αγ. Σοφίας
«Puppets on the street»
Κουκλοθεατρική παράσταση από το Τµήµα Θεάτρου του Α.Π.Θ.
5-10
13:00-14:00 ΔΕΘ
Διεθνής Έκθεση Βιβλίου, Περίπτ. 15, Stand 99
Μουσικοκινητικό παιχνίδι
«Χορεύουµε και τραγουδάµε»
Σωτήρης Μαµόγλου
Τµήµα Περιφερειακών Βιβλιοθηκών Δ.Θ. – Γραφείο Εκδηλώσεων
5-7
13.00-15.00 Artnoise
Βεροίας 6, Ανω Λαδάδικα
Εργαστήριο µεταξοτυπίας
Τύπωσε µε µεταξοτυπία!
Ελεάννα Μπάρµπα
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
10-13
13.20-14.20 ΚΕΝΤΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ Δ.Θ.
Κουντουριώτου 17
Διαδραστικό εργαστήριο κρουστών για Α.Μ.Ε.Α.
Λευτέρης, Χρήστος και Αλέξανδρος Αγγουριδάκης
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
0-99
13:30 -14:30 Κέντρο Σύγχρονης Τέχνης
Αφιέρωµα στο παραµύθι – Action Art
«Δυο κουκιά κι ένα ρεβύθι… αρχινά το παραµύθι»
Αφήγηση: Κατερίνα Κλεάρχου
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
4-8

& γονείς

16:45–17:45 Μουσείο Φωτογραφίας
Αφιέρωµα στο παραµύθι – Action Art
«Προφυλάξου από τους λύκους…»
«
Prends garde aux loups…»
Αφηγητής: Jean Porcherot
Συναφήγηση-Μετάφραση: Ροδάνθη Δηµητρέση
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
8-108
17:00-17:30 ΔΕΘ
Διεθνής Έκθεση Βιβλίου, Περίπτ. 15, Stand 99
Κουκλοθεατρική παράσταση
«Οι κούκλες λένε παραµύθια»
Μ. Καραπάτσιου, Π. Αποστολίδου, Α. Συριώδη, Ε. Αµανατίδου
και Ο. Γιαννακοπούλου
Τµήµα Περιφερειακών Βιβλιοθηκών Δ.Θ. – Γραφείο Εκδηλώσεων
4-9
17:00-19:00 Ν. Παραλία – Κήπος των Εποχών (Γυάλινο περίπτερο)
Εργαστήριο για παιδιά προσχολικής ηλικίας
«Εκτοξεύσεις vs Βαρύτητας»
ΝΟΗΣΙΣ
5-7
17:30-19:00 ΔΕΘ
Διεθνής Έκθεση Βιβλίου, Περίπτ. 15, Stand 99
Εκπαιδευτικό πρόγραµµα βιωµατικού χαρακτήρα
«Η µυρµηγκοφωλιά»
Παναγιώτης Παπαδόπουλος
Τµήµα Περιφερειακών Βιβλιοθηκών Δ.Θ. – Γραφείο Εκδηλώσεων
10-12
18:00–19:00 Μουσείο Φωτογραφίας
Αφιέρωµα στο παραµύθι – Action Art
«Πατέρας»
Αφήγηση: Στέλιος Πελασγός
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
6-106
19:00-20:00 ΔΕΘ
Διεθνής Έκθεση Βιβλίου, Περίπτ. 15, Stand 99
Παραστατική αφήγηση λαϊκών παραµυθιών πάνω σε µουσική σύνθεση
«Το κουδουνάκι» & «Η αστράµαξα»
Αφήγηση: Μαρία Φλώρου
Σύνθεση: Λευτέρης Πασσιάς
Τµήµα Περιφερειακών Βιβλιοθηκών Δ.Θ. – Γραφείο Εκδηλώσεων
5-7
19:30-21.00 Ν. Παραλία – κήπος των εποχών (Αμφιθέατρο)
Διαδραστικό εργαστήριο κρουστών για παιδιά και γονείς
Λευτέρης, Χρήστος και Αλέξανδρος Αγγουριδάκης
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
6-11
20.30-21.30 ΛΕΥΚΟΣ ΠΥΡΓΟΣ
Έµπροσθεν παραλιακού µετώπου
Από την ομάδα ALLGOR της Τσεχίας
Παράσταση Μεσαιωνικής Ξιφοµαχίας
4-99

ΚΥΡΙΑΚΗ 14 ΜΑΪΟΥ 2017

ΩΡΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΗΛΙΚΙΕΣ
10.30-11.00 Δημοτικό Θέατρο Α­­­­νετον
Παρασκευοπούλου 42
Λαϊκό παραµύθι στα ρώσικα
«Το σπιτάκι των φίλων»
από το θέατρο-Studio Ματριόσκα
*Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας στην είσοδο του Θεάτρου.
3-8
10.30-11.30 ΧΑΝΘ
Αίθ. 5, Παιδικός σταθµός. Είσοδος επί της Ν. Γερµανού 1, έναντι Θεάτρου Κήπου.
Βρεφική yoga
Ιωάννα Παυλίδου
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
2-10 μηνών
10.30-12.00 ΜΟΥΣΕΙΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ
Αφιέρωµα στο παραµύθι – Action Art
Plateaux 4 αφηγήσεων +1

«Γεύσεις και οσµές µέσα απ΄ τα παραµύθια»
Αφήγηση: Μαρία Γκόγκα
Μουσική, βιολί: Γιάννης Ποιµενίδης

«Τρία παραµύθια για το ψωµί»
Αφήγηση: Στέλλα Τσατσαρώνη

«Τα παραµύθια του κόσµου»
Πολυγλωσσική αφήγηση
Αφήγηση: Φυσικοί αφηγητές από την Αλβανία, Τουρκία, Πολωνία, Μπουρκίνα Φάσο
Συναφήγηση-Μετάφραση: Ροδάνθη Δηµητρέση

«Η µοίρα, η λύρα και το καλό συναπάντηµα»
Αφήγηση: Χρυσάνθη Βουδούρη, Ναντίνα Κυριαζή

Μικροί παραµυθάδες στο plateau
Αφήγηση: Μικροί παραµυθάδες 4-14 ετών*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)

4-14
11.00-12.00 Α΄ Προβλήτα, ΟΛΘ
Η Φιλαρµονική Ορχήστρα του Δήµου Θεσσαλονίκης και το 6ο Δημοτικό Σχολείο Διαπολιτισμικής Εκπ. Θεσσαλονίκης Ελ.-Κορδελιού καλούν όλα τα παιδιά να παίξουν μαζί τους
Διεύθυνση Ορχήστρας: Κλεάνθης Ζαρίµπας
Εκπαιδευτικός-µουσικός: Ηλέκτρα Καρακατσάνη
0-99
11.00-12.30 ΧΑΝΘ
Workshop ροµποτικής από την eduACT
Ν. κτίριο ΧΑΝΘ – eduact Hub*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
6-9
11.00-13.00 ΔΕΘ
Διεθνής Έκθεση Βιβλίου, Περίπτ. 15, Stand 99
Οριγκάµι
«Πυραµίδες και άλλα περίεργα µαθηµατικά πλάσµατα»
Κωνσταντία Πολύζου­
Τµήµα Περιφερειακών Βιβλιοθηκών Δ.Θ. – Γραφείο Εκδηλώσεων
10-12
12.00–13.30 ΟΛΥΜΠΙΟΝ
Προβολή ταινίας
«Σον το πρόβατο»
Με τη στήριξη του Φεστιβάλ Κινηµατογράφου Θεσσαλονίκης
*Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας στην είσοδο .
5-99
12.15-13.30 ΜΟΥΣΕΙΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ
Αφιέρωµα στο παραµύθι – εργαστήριο Action Art
Εργαστήριο «Κι αν σου µιλώ µε παραµύθια…»
Εισήγηση-εµψύχωση: Κατερίνα Κλεάρχου
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
8-12

& γονείς

12.30-13.30 ΧΑΝΘ
Κεντρικό κτίριο, αίθ. 3, 1ος όροφος
Παιδική yoga
(για παιδιά και γονείς)
Ιωάννα Παυλίδου
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
5-12
13.00-14.00 ΔΕΘ
Διεθνής Έκθεση Βιβλίου, Περίπτ. 15, Stand 99
Επιτραπέζιο παιχνίδι µε την ελληνική µυθολογία
«Στα µονοπάτια των θεών και των ηρώων της µυθολογίας µας»
Χάιδω Σεραφειµίδου
Τµήµα Περιφερειακών Βιβλιοθηκών Δ.Θ. – Γραφείο Εκδηλώσεων
9-12
13.00-14.30 ΧΑΝΘ
Workshop ροµποτικής από την eduACT
Αντωνία Ψαλλίδα
Ν. κτίριο ΧΑΝΘ – eduact Hub

*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)

9-13
13.30- 14.45 Δημοτικό Θέατρο Άνετον
Παρασκευοπούλου 42
Θεατρική παράσταση στα ρώσικα
«Το παραµύθι του χαµένου χρόνου» του Ε. Σβαρτς
από το θέατρο-Studio Ματριόσκα
*Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας στην είσοδο του Θεάτρου.
10-16
13.45-14.45 ΚΕΝΤΡΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ Δ.Θ.
Κουντουριώτου 17
Αφιέρωµα στο παραµύθι – Action Art
Αφήγηση, τραγούδι, µουσική
«Το µυστικό, το όνειρο και της ευχής τ΄αστέρι»
Αφήγηση: Ροδάνθη Δηµητρέση
Μουσική, πιάνο: Θανάσης Μπιλιλής
Ερµηνεία, αυτοσχεδιασµοί: Γιούλα Μιχαήλ
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
6-99
17.00-18.00 ΔΕΘ
Διεθνής Έκθεση Βιβλίου, Περίπτ. 15, Stand 99
Ζωγραφίζουµε µε πουά
«Οι τελίτσες γίνονται µια παρέα»
Νατάσσα Κότσαλα
Τµήµα Περιφερειακών Βιβλιοθηκών Δ.Θ.
6-8
18.00-19.00 ΔΕΘ
Διεθνής Έκθεση Βιβλίου, Περίπτ. 15, Stand 99
Μια δράση µε κάρτες µνήµης
«Book memories»
Παιδική Βιβλιοθήκη Ορέστου & καλλιτεχνική παιδαγωγική οµάδα«Σχεδία στην πόλη».
Τµήµα Περιφερειακών Βιβλιοθηκών Δ.Θ.
9-12
18.00-20.00 Πλατεία Ναυαρίνου
«ΛΟΥΝΑ-ΠΑΡΚ»
Σβούρα
4-99
18.30-19.30 Ν. ΠΑΡΑΛΙΑ – ΟΜΠΡΕΛΕΣ ΖΟΓΓΟΛΟΠΟΥΛΟΥ
«Φτιάξε το δικό σου hip hop beat»
Filter Effect
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
11 -14
19.00-21.00 ΔΕΘ
Διεθνής Έκθεση Βιβλίου, Περίπτ. 15, Stand 99
Επιδαπέδιο παιχνίδι για το βιβλίο
«Ντετέκτιβ βιβλιοθήκης»

Παιδική Βιβλιοθήκη Ορέστου & καλλιτεχνική παιδαγωγική οµάδα
«Σχεδία στην πόλη».Τµήµα Περιφερειακών Βιβλιοθηκών Δ.Θ.

9-12
19.30-20.30 Ν. ΠΑΡΑΛΙΑ – ΟΜΠΡΕΛΕΣ ΖΟΓΓΟΛΟΠΟΥΛΟΥ
«Μάθε & χόρεψε hip hop»
Pro Dancers Studio
*Με προεγγραφή
Ηλεκτρονικά εδώ
Τηλεφωνικά στο 2313 318232 (ώρες 10:00-13:30)
10-14
20.00-21.30 Ε.Μ.Σ. – Κ.Θ.Β.Ε. – Κεντρική Σκηνή
Συναυλία «Πήτερ Παν»
Στο πιάνο ο συνθέτης του έργου, Γιώργος Καζαντζής
Αφήγηση: Γιάννης Καλατζόπουλος
Παίζουν οι μουσικοί: Λευτέρης Αδαμόπουλος. Γιώργος Γαρυφαλλάς. Δημήτρης Γουμπερίτσης, Εύη Καζαντζή, Θάνος Καζαντζής, Σάκης Λάιος, Κώστας Ματσίγκος, Θανάσης Σουργκούνης
Χορωδία «Τα χαμένα παιδιά»
Τραγουδούν αλφαβητικά: Γιώργος Ανδρέου, Μελίνα Κανά, Ναντίνα Κυριαζή, Ευτυχία Μητρίτσα, Μιλτιάδης Πασχαλίδης, Απόστολος Ρίζος, Ελένη Τσαλιγοπούλου*Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας στην είσοδο του Θεάτρου.
5-99
20.30-21.30 Ν. ΠΑΡΑΛΙΑ – ΟΜΠΡΕΛΕΣ ΖΟΓΓΟΛΟΠΟΥΛΟΥ
Συναυλία «Mpelafon ft dj Cron»

ΧΟΡΗΓΟΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

ΧΟΡΗΓΟΙ

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Ώρα

Μάιος 12 (Παρασκευή) - 14 (Κυριακή)

Τοποθεσία

Στους δρόμους της πόλης

Thessaloniki

Φορέας

Τμήμα Διοργάνωσης Εκδηλώσεων & Φεστιβάλ ΔΗΜΗΤΡΙΩΝ2313318209, 2313318228 - k.melissidou@thessaloniki.gr - e.diamantopoulou@thessaloniki.gr Ναυάρχου Κουντουριώτου 17

X