22.6 C
Thessaloniki
ΔημοσιεύσειςΘέλω να ενημερωθώΔελτία τύπουΓιορτή Αθλητισμού για τους «Πρώτους των πρώτων» - Κ. Ζέρβας: «Το 2024...

Γιορτή Αθλητισμού για τους «Πρώτους των πρώτων» – Κ. Ζέρβας: «Το 2024 θα είναι συγκλονιστική χρονιά για την πόλη μας στο κομμάτι του αθλητισμού»

«Το 2024 θα είναι συγκλονιστική χρονιά για την πόλη μας στο κομμάτι του αθλητισμού», δήλωσε χτες (27/1) ο Δήμαρχος Θεσσαλονίκης Κωνσταντίνος Ζέρβας κατά την τελετή βράβευσης των αθλητών και αθλητριών που έκαναν περήφανη την Ελλάδα φέρνοντας μετάλλια από διεθνείς αθλητικές διοργανώσεις, αναφερόμενος στον τίτλο της «Ευρωπαϊκής Πόλης Αθλητισμού 2024» που πρόσφατα κατέκτησε η Θεσσαλονίκη.

«Αυτά τα βραβεία είναι το ελάχιστο δείγμα ευγνωμοσύνης για τις πρωτιές που φέρατε στην πατρίδα μας», τόνισε ο κ. Ζέρβας και διαβεβαίωσε πως οι πόρτες της διοίκησης του Δήμου Θεσσαλονίκης είναι ανοιχτές για αθλητές και σωματεία ώστε να υπάρξει συνεργασία εν όψει μάλιστα της τόσο σημαντικής διάκρισης της Θεσσαλονίκης για το 2024.

«Η σημερινή ημέρα αποτελεί μια υπέροχη ευκαιρία να τιμήσουμε τους αθλητές μας, τα παιδιά που με τον αγώνα τους, με την αφοσίωσή τους και την αγάπη τους για τον αθλητισμό κατάφεραν να φέρουν δόξα και τιμή στη χώρα μας», δήλωσε ο Αντιδήμαρχος Αθλητισμού, Νεολαίας και Εθελοντισμού Νίκος Ζεϊμπέκης.

«Αυτή είναι η Ελλάδα που ανταγωνίζεται, αυτή είναι η Ελλάδα του “Ευ Αγωνίζεσθαι”, είναι η Ελλάδα που χτίζει χαρακτήρες, ανθρώπους», σημείωσε ο Υφυπουργός Εσωτερικών αρμόδιος για θέματα Μακεδονίας – Θράκης Στάθης Κωνσταντινίδης, ο οποίος συνεχάρη τον Δήμο Θεσσαλονίκης για την πρωτοβουλία του να βραβεύσει τους αθλητές της πόλης που απέσπασαν διεθνείς διακρίσεις.

Τους αθλητές βράβευσαν επίσης ο Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Πέτρος Λεκάκης, η Αντιδήμαρχος Πολιτισμού – Τουρισμού Μαρία Καραγιάννη, ο κοσμήτορας του Τμήματος Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του ΑΠΘ Γιώργος Τζέτζης, η Ολυμπιονίκης της δισκοβολίας Τασούλα Κελεσίδου, ο παγκόσμιος πρωταθλητής κωπηλασίας Νίκος Γκουντούλας και ο παγκόσμιος πρωταθλητής κολύμβησης Άρης Γρηγοριάδης.

Την τελετή παρουσίασαν οι δημοσιογράφοι του αθλητικού τμήματος της Δημοτικής Τηλεόρασης TV100 Γιώργος Βένης και Βάσω Τσάνα.

Αναλυτικά βραβεύτηκαν:
Ποιμενίδου Δωροθέα, Α.Σ. ΑμεΑ Κλειώ Θεσσαλονίκης, Τοξοβολία,  Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, Ευρωπαϊκό Κύπελλο
Κωνσταντινίδης Αθανάσιος, Α.Σ. Λάζαρος Στεφανίδης Ο Μακεδόνας, Στίβος Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου ΑμεΑ
Προδρόμου Αθανάσιος, Α.Σ. Λάζαρος Στεφανίδης Ο Μακεδόνας, Στίβος, Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου ΑμεΑ
Χατζίδης Αριστείδης, Σύλλογος Αθλουμένων ΑμεΑ “Ο Φίλιππος”, Κολύμβηση, Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων
Βασιλειάδης Γεώργιος, Σύλλογος Αθλουμένων ΑμεΑ “Ο Φίλιππος”, Κολύμβηση, Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων
Αράπογλου Δημήτριος,  Σύλλογος Αθλουμένων ΑμεΑ “Ο Φίλιππος”, Κολύμβηση, Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Παγκόσμιο Πρωτάθλημα
Μωυσιάδης Γκρεμισλάβ, Μέγας Αλέξανδρος Πυλαίας 94, Άρση Βαρών,  Παγκόσμιο Πρωτάθλημα
Κουλούμογλου Πασχάλης,  Μέγας Αλέξανδρος Πυλαίας 94, Άρση Βαρών, Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα
Πασχαλίδου Θεοδώρα, Αθλητικός Σύλλογος Τυφλών “Ήφαιστος”, Τζούντο, Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα
Λιότσος Παύλος, Α. Σ. Κωφών Β. Ελλάδας, Ταε κβο ντο, Ολυμπιακοί Αγώνες Κωφών
Μαχαιρίδου Ειρήνη, Α. Σ. Κωφών Β. Ελλάδας, Ταε κβο ντο, Ολυμπιακοί Αγώνες Κωφών
Κατσιπίδου Χριστίνα, Α. Π. Ό. Μακεδονίας, Ορεινή Ποδηλασία, Ολυμπιακοί Αγώνες Κωφών
Μπάλκογλου Κωνσταντίνα, Α. Σ. Κωφών Β. Ελλάδας, Καλαθοσφαίριση, Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Μπάσκετ Κωφών
Ντρισμπιώτη Αντιγόνη, ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας, Στίβος, Πανευρωπαϊκοί Αγώνες Ανδρών/Γυναικών, Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ανδρών/Γυναικών
Φιλιππίδου Δέσποινα -Αρετή, ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας, Στίβος, Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ-20 Α / Γ
Εμμανουηλίδου Πολυνίκη, ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας, Στίβος, Πανευρωπαϊκοί Αγώνες Κ-23 Α / Γ
Καλλιμογιάννη Βασιλική,  Γ.Σ. Ηρακλής, Στίβος, Πανευρωπαϊκοί Αγώνες Κ-20 Α / Γ
Τριγκώνης Κων/νος,  Ναυτικός Όμιλος Θεσσαλονίκης, Ιστιοπλοΐα, Παγκόσμιο Πρωτάθλημα
Καζαντζής Κώστας, Ναυτικός Όμιλος Θεσσαλονίκης, Ιστιοπλοΐα Παγκόσμιο Πρωτάθλημα
Μπούρμπου Χριστίνα-Ιωάννα, Ναυτικός Όμιλος Θεσσαλονίκης, Κωπηλασία, Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων Γυναικών, Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων Γυναικών
Ασβεστά Ιωάννα, Ναυτικός Όμιλος Θεσσαλονίκης, Κωπηλασία, Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νεανίδων, Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νεανίδων
Αργυράκη Ελισάβετ-Ήρα, Ναυτικός Όμιλος Θεσσαλονίκης, Κωπηλασία, Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νεανίδων, Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νεανίδων
Λυκομήτρος Απόστολος, Ναυτικός Όμιλος Θεσσαλονίκης, Κωπηλασία, Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων, Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων
Φίτσιου Ζωή, Ιστιοπλοϊκός Όμιλος Θεσσαλονίκης, Κωπηλασία, Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Γυναικών
Γκαϊδατζής Πέτρος, Ναυτικός Αθλ. Όμιλος Καλαμαριάς Θεσσαλονίκης, Κωπηλασία, Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών
Άγγου Σωτήρια, Όμιλος Φίλων Θαλάσσης, Κωπηλασία, Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων Γυναικών
Αρμουτσής Μάριος, ΚΟ Καλαμαριάς, Τεχνική Κολύμβηση, Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Μεγάλων Αποστάσεων, Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα
Ελευθεριάδης Παναγιώτης, ΙΟ Θεσσαλονίκης, Τεχνική Κολύμβηση, Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, Παγκόσμιο Πρωτάθλημα
Θεοδωρίδης Αθανάσιος, Άτλαντας Θεσσαλονίκης, Τεχνική Κολύμβηση, Παγκόσμιο Πρωτάθλημα
Καλφίδης Ηλίας, ΚΟ Καλαμαριάς, Τεχνική Κολύμβηση, Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Μεγάλων Αποστάσεων
Καλφίδου Ελένη, ΚΟ Καλαμαριάς, Τεχνική Κολύμβηση, Παγκόσμιο Πρωτάθλημα
Κουτουρούσιου Ζωή, ΚΟ Καλαμαριάς, Τεχνική Κολύμβηση, Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Μεγάλων Αποστάσεων
Λαμπαδάρης Απόστολος, ΚΟ Καλαμαριάς, Τεχνική Κολύμβηση, Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα
Μαυρομάτης Νικόλαος, ΙΟ Θεσσαλονίκης, Τεχνική Κολύμβηση, Παγκόσμιο Πρωτάθλημα
Μητακίδη Δανάη, ΚΟ Καλαμαριάς, Τεχνική Κολύμβηση, Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Μεγάλων Αποστάσεων
Νικολαΐδης Ευάγγελος, ΚΟ Καλαμαριάς, Τεχνική Κολύμβηση, Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα
Παναγιωτίδης Γεώργιος, ΚΟ Καλαμαριάς, Τεχνική Κολύμβηση, Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα
Τελιούση Ιφιγένεια , ΚΟ Καλαμαριάς, Τεχνική Κολύμβηση, Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, Παγκόσμιο Πρωτάθλημα
Τσιγκόια Βασιλεία, ΙΟ Θεσσαλονίκης, Τεχνική Κολύμβηση, Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα
Τσιολάκης Αναστάσιος, ΙΟ Θεσσαλονίκης, Τεχνική Κολύμβηση, Παγκόσμιο Πρωτάθλημα
Σίσκος Απόστολος, Α.Σ. ΑΡΗΣ, Τεχνική Κολύμβηση, Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα
Κλακάλα Μαγδαληνή Αθλητικό Κέντρο Ευκαρπίας Άθλησης, Ταε κβο ντο, Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Παίδων – Κορασίδων
Ναλμπάντη Δέσποινα Αθλητικός Κόσμος Καλαμαριάς, Ταε κβο ντο, 1. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Παίδων – Κορασίδων 2. Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Παίδων – Κορασίδων
Πεϊμανίδου Μαρία -Ευαγγελία Αθλητικό Κέντρο Ευκαρπίας Άθλησης Ταε κβο ντο, Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Παίδων – Κορασίδων
Σαρβανάκη Θεοπούλα (Θένια) Αθλητικό Κέντρο Ευκαρπίας Άθλησης, Ταε κβο ντο, Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ανδρών-Γυναικών
Θολιώτης Βασίλειος, Α. Σ. Ταε κβο ντο ΧΟΥΑΡΑΝΓΚ, Ταε κβο ντο, Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών – Νέων Γυναικών
Μελετίου Θωμάς, Α. Ο. Γυμναστική Ταε κβο ντο Πήγασος Αναλήψεως, Ταε κβο ντο, Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Παίδων – Κορασίδων
Αντωνιάδης Ιωάννης “Αιθέρας”, Ταε κβο ντο, Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Παίδων – Κορασίδων
Παπαδημητρίου Θεόδωρος, Ηρακλής, Beach Volley, Παγκόσμιο Future
Ιωαννίδης Παναγιώτης ΜΕΝΤ, Beach Volley, Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Future
Αρναουτίδου Παρασκευή, Αθλητικός & Πολιτιστικός Σύλλογος Νέμεσις Θεσσαλονίκης, Μοντέρνο Πένταθλο, Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Μοντέρνου Πένταθλου Laser Run, Biathle
Μουρατίδου Μαρία, Αθλητικός & Πολιτιστικός Σύλλογος Νέμεσις Θεσσαλονίκης, Μοντέρνο Πένταθλο, Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Μοντέρνου Πένταθλου Laser Run,Biathle
Κωνσταντινούδης Νέαρχος-Πέτρος Α.Σ. ΑΡΗΣ Θεσσαλονίκης, Πυγμαχία Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πυγμαχίας Παμπαίδων
Μπλιάτζε Νικόλαος, Α.Σ. Βλαντιμίρ, Πυγμαχία, Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Πυγμαχίας Παμπαίδων
Ζενουνλλάρι Δανάη, Πυγμαχία, Παγκόσμιο Κύπελλο Μαυροβούνιο Πανευρωπαϊκό Αρμενία
Μποδιτσόπουλος Θωμάς, Πυγμαχία, Παγκόσμιο Κύπελλο Μαυροβούνιο

ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ